Nie rób (sobie i innym) krzywdy myśleniem

Uważałbym z namawianiem i siebie i innych do myślenia. Można i sobie i innym zrobić krzywdę. Autentycznie. Nic na siłę. Jeśli masz coś zmienić, z czymś przeewoluować, coś przemyśleć, wymyśleć to musi się to pojawić niejako naturalnie.

„Pomyślałem, spodobało mi się i pomyślałem znowu”
Stirlitz

Ktoś żartobliwie przypisał te słowa radzieckiemu super-szpiegowi z serialu „Siedemnaście mgnień wiosny”. Jednak nie każdy może być Stirlitzem czyli radzieckim mistrzem myślenia.

Wielokrotnie podejmowałem tytaniczne próby przeniesienia ludzi na inny poziom myślenia niejako wbrew im – uważając, że będzie to dobre dla nich, dla otoczenia, dla sytuacji, dla problemu. Już tego nie robię – bez sensu.

Jedni pukali się w głowę z niezrozumieniem i pytali „Ale o co ci chodzi?”. Inni czuli się winni, że nie rozumieją. Jeszcze inni mieli pretensje, że wzbudzona w nich została jakaś refleksja, która jest dla nich trudna i muszą coś z nią zrobić, choć wcale nie mają na to ochoty, bo woleliby zostać ze swoim myśleniem w wygodnym miejscu w którym byli. Jak w tej wymuszonej przez zakontraktowany na coaching czas rozmowie po której usłyszałem: „ No. To teraz coś MUSZĘ zrobić z wnioskami z tej rozmowy. Nie wiem czy tego chcę. Nie czuję się dobrze z trudnymi konstatacjami z tego spotkania. Woalałabym żeby ich nie było”

Mało tego. Zdarzało mi się samemu sobie wykręcać rękę w stronę myślenia na które nie byłem gotowy. Próżny trud.
Jeśli nie jest to właściwy czas, właściwe okoliczności, właściwa potrzeba i autentyczna chęć, głód myślenia, refleksji, poszukiwania rozwiązań – nie wydarzy się nic poza rozdrażnieniem i frustracją po stronie skłaniającego i skłanianego do myślenia.

Nie uprawiaj myślenia na które nie jesteś gotowy. Nie namawiaj innych na myślenie na które nie są gotowi! Nie zmuszaj siebie do myślenia jeśli nie czujesz, że nadszedł jego czas.

Drogi Czytelniku – mam do Ciebie prośbę. Jeśli dotarłeś do tego miejsca to zainteresował Cię ten tekst. Daj szansę na kontakt z nim także innym. Udostępnij go Twoim znajomym! Dziękuję Ci w swoim i ich imieniu!
Możesz użyć linku
http://jarekguc.pl/2014/12/05/nie-rob-sobie-i-innym-krzywdy-mysleniem/
lub poniższych ikon.


 

 

Jarek Guc

 
Subskrybuj
Posty na maila
Join millions of other followers
Powered By WPFruits.com